تلخ ایران روسیه ایرانی فوتبال ایرانیان

تلخ: ایران روسیه ایرانی فوتبال ایرانیان جام جهانی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار بین الملل «بانوی آهنین اروپا» چقدر شانس ماندن دارد؟

در فاصله سه ماه مانده به انتخابات مجلس فدرال در آلمان و بعد از آن گزینش صدراعظم این کشور، تحرکات سیاسی در فضای انتخاباتی آلمان فشرده‌تر می‌گردد.

«بانوی آهنین اروپا» چقدر شانس ماندن دارد؟

«بانوی آهنین اروپا» چقدر شانس ماندن دارد؟

عبارات مهم : آلمان

در فاصله سه ماه مانده به انتخابات مجلس فدرال در آلمان و بعد از آن گزینش صدراعظم این کشور، تحرکات سیاسی در فضای انتخاباتی آلمان فشرده تر می گردد.

اگرچه در شرایط فعلی آنگلا مرکل صدراعظم فعلی جمهوری فدرال آلمان با فاصله ای که در نظرسنجی های متفاوت در رسانه ها اعلام می شود، دغدغه چندانی جهت تصاحب مجدد کرسی خود ندارد، ولی با این حال تا هفته های آخر باید جهت مراسم خوش حالی پیروزی منتظر بماند. عنوان سیاست خارجی، حیطه ای است که معمولا به هیچ حزب و نماینده ای جهت استفاده از آن در کمپین های انتخاباتی آلمان توصیه نمی شود.

«بانوی آهنین اروپا» چقدر شانس ماندن دارد؟

حتی مباحث مهمی مانند جدال دو بلوک سابق غرب و شرق و یا ساخت دیوار در آلمان نیز در جایگاه سیاست خارجی در انتخابات مورد بحث و گفتگو قرار نگرفتند. تنها شاید یک استثناء وجود دارد و آن هم تحرکات انتخاباتی ویلی برانت، صدراعظم سابق آلمان (از 1969 تا 1974) بود که به سیاست های گسترش به شرق آلمان فدرال انجامید.

برخلاف کشورهایی مانند امریکا و یا کشور عزیزمان ایران که به خاص در انتخابات اخیر آن عنوان سیاست خارجی وزنه مهمی جهت به چالش کشیدن و یا غلبه بر رقیبان به حساب می آید، در انتخابات آلمان موضوعی فرعی به شمار می رود. معمولا در کمپین های انتخاباتی احزاب زیاد به سیاست های داخلی در حوزه اقتصاد، حقوق کار، قوانین مالیاتی، برابری اجتماعی، محیط زیست، حداقل دستمزد، حقوق بازنشستگان و غیره می پردازند. مرکل در سه دوره اخیر خود کمتر به سیاست خارجی پرداخته بود، ولی در این دوره تغییرات زیادی در اروپا و خارج از آن رخ داده که مرکل را در این زمینه وادار به تصویر العمل کرده است.

در فاصله سه ماه مانده به انتخابات مجلس فدرال در آلمان و بعد از آن گزینش صدراعظم این کشور، تحرکات سیاسی در فضای انتخاباتی آلمان فشرده‌تر می‌گردد.

مرکل، از عرش به فرش و از فرش به عرش!

در پی بی ثباتی هایی که طی دو سال اخیر در اثر بحران پناهجویان و حملات تروریستی اتفاق افتاد، نه تنها احزاب بزرگ مانند محافظه کاران مسیحی و سوسیال دموکرات ها SPD محبوبیت خود را از دست دادند، بلکه احزاب راست گرایی مانند حزب افراطی آلترناتیو جهت آلمان AfD نیز از آن سود جسته و توانستند طی این مدت به سیزده مجلس ایالتی راه پیدا کنند.

این حزب در حال حاضر طبق نظرسنجی ها حدود 10% از آرای بوندستاگ را می تواند به خود تخصیص داده شده است دهد. علی رغم آن مرکل توانست با ایجاد ثبات دوباره در امنیت و توافق های بین المللی که با ترکیه و کشورهای شمال افریقا امضاء کرد، هر دو چالش یعنی تروریسم و پناهجویان را تا اندازه ای مهار کند. همزمان با این پرسشها مرکل در جبهه ی رقیب با پدیده ای به نام مارتین شولتس مواجه شد. سوسیال دموکرات ها که در گذشته با گزینه های خود زیگمار گابریل (وزیر اقتصاد سابق و وزیر خارجه فعلی در آلمان) و فرانک والتر اشتاین مایر (وزیر خارجه سابق و مدیر جمهور فعلی) نتوانستند در برابر مرکل پیروز شوند، دست به ابتکار جدیدی زدند و مارتین شولتس را از از ریاست پارلمانی اروپا قرض گرفته و به نبرد با مرکل فرستادند.

وی در هفته های اول توانست با چندینه صحبت پی در پی فاصله آرای سوسیال دموکرات ها را با ائتلاف مسیحی ها به حداقل رساند، ولی با چندینه شکست پیاپی درانتخابات مجالس ایالتی به خاص در ایالت نوردراین وستفالن (که تقریبا منزل حزب سوسیال دموکرات ها به حساب می آید) تأثیر وی خنثی گردید و رو به افول رفت. بدهید ترتیب مرکل باز قدرت یافت ودوباره به عنوان بخت اول در پیروزی انتخابات بوندستاگ و صدراعظمی به حساب می آید.

«بانوی آهنین اروپا» چقدر شانس ماندن دارد؟

طبق آخرین نظرسنجی ها که در ماه جون انجام شده است حزب موتلفه مسیحی دموکرات و سوسیال مسیحی 38% ، حزب سوسیال دموکرات 24%، حزب لیبرال دموکرات FDP 10% ، حزب چپ ها Die Linke 8%، حزب راست گرای آلترناتیو جهت آلمان 9% و در نهایت سبزها Die Grüne با 7% شانس حضور در مجلس آتی فدرال آلمان از 24 سپتامبر به بعد را جهت خود می بینند.

اهمیت سیاست خارجی در انتخابات پیش رو

در فاصله سه ماه مانده به انتخابات مجلس فدرال در آلمان و بعد از آن گزینش صدراعظم این کشور، تحرکات سیاسی در فضای انتخاباتی آلمان فشرده‌تر می‌گردد.

سیاست خارجی-امنیتی آلمان و مسئولیت بین المللی مدت هاست که (از سال 2010 به بعد) در رسانه ها و محافل علمی آلمان مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد. مدیر جمهور سابق آلمان در همین سال در حاشیه برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ گفتمان “مسئولیت” را در سیاست خارجی این کشور باب کرد. از آن بعد تلاش های زیادی جهت تقویت و عملی کردن این گفتمان صورت گرفت. مرکل نیز مانند اغلب رهبران سیاسی در غرب دلواپس نتیجه های انتخابات در امریکا بود.

با گزینش دونالد ترامپ، شرایط جدیدی در روند سیاسی میان اروپا و آتلانتیک شکل گرفت. ترامپ بر خلاف اوباما، زیاد تلاش دارد تا سیاست های حمایت گرایانه protectionism را در بخش اقتصاد و سیاست های امنیتی و خارجی که خلاف قواعد عادی جامعه بین الملل و روابط بین این دو منطقه است را پیش ببرد.

«بانوی آهنین اروپا» چقدر شانس ماندن دارد؟

بر همین اساس مرکل بعد از شکست مذاکرات در اجلاس سران گروه جی 7 در آلمان اعلام نمود که از این بعد آلمان و اروپا باید خود آینده و آینده ارزش را در دست گیرند. چالش ترامپ و سایر مباحث امنیتی در منطقه اروپا باعث شده است تا مرکل زیاد در این حوزه حضور پیدا کند. اورزولا فون در لاین، وزیر دفاع مرکل بعد از حملات تروریستی در پاریس مأموریت یافت تا در کنار توماس دمزیر وزیر داخلی فدرال آلمان، امنیت این کشور را در داخل و خارج بیش از قبل تأمین کنند.

یکی از اهداف بلند مدت در سیاست امنیتی و خارجی آلمان استقلال زیاد در این حوزه و کم کردن وابستگی آن به هم پیمان خود امریکاست. اگرچه ناتو همچنان زمین بازی مهم آلمان و اروپا در زمینه سیاست امنیتی هست، ولی آلمان و فرانسه (به خاص بعد از گزینش امانوئل ماکرون در فرانسه) نیم نگاهی به تشکیل ارتش اروپایی دارند. چالش سیاست خارجی و امنیتی دو موضوعی است که اساسا مرکل را از سوی احزاب راست گرای آلترناتیو جهت آلمان و سوسیال دموکرات ها ترساندن می کرد.

اما با صحبت که مرکل انجام داد، عملا خود شخصا وارد این چالش شد تا از یک سو نگرانی حزب موتلفه خود (سوسیال مسیحی) را از بین برد و از سوی دیگر کارت بازی حزب افراطی AfD و سوسیال دموکرات ها را یک جا بسوزاند. ممکن بود با عدم ورود مرکل به گفتمان سیاست خارجی و امنیتی در فاصله مانده تا انتخابات، وقت را در اختیار رقبا قرار می داد، ولی اینگونه نشد.

به نظر می رسد علاوه بر موضوعاتی که مرکل و حزب موتلفه آن در سال 2013 در نظر داشتند، باید عنوان سیاست خارجی را نیز اضافه کرد. اگرچه در برنامه انتخاباتی و سندی که تا به حال منتشر شده، به صورت قطعی و یک برنامه مجزا از سیاست خارجی یاد نشده هست، ولی می تواند در گفتمان مرکل جایگاه خاص ای داشته باشد. از جمله وعده هایی که مرکل در سال 2013 داده بود، می توان به کنترل و کم کردن بدهی آلمان، عدم زیاد کردن مالیات، عدم زیاد کردن میزان اجاره خانه، بازنشستگی زنان، ایجاد و توسعه انرژی های تجدیدپذیر و غیره اشاره کرد. وی در اغلب وعده هایی که اعلام کرده بود، موفق ظاهر شد.

*پژوهشگر مطالعات آلمان و اروپا

اخبار بین الملل – خبرآنلاین

واژه های کلیدی: آلمان | اروپا | خارجی | سیاست | مسیحی | دموکرات | انتخابات | انتخابات مجلس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs